TIDAL rozpoczyna cykl newsletterów muzycznych, którymi będziemy dzielili się z Wami co miesiąc, prezentując najciekawsze, najbardziej zaskakujące, najzabawniejsze lub najważniejsze wydarzenia związane z muzyką w danym miesiącu w poprzednich latach.
Kto wystąpił podczas Super Bowl? W którym kraju obchodzony jest Dzień Rihanny? Kto nie przyjął nagrody Grammy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym newsletterze. Udanej lektury!
Grammy to najważniejsza nagroda rynku muzycznego rozdawana od 1959 roku. Marzenie wszystkich twórców i artystów na całym świecie. Co roku wydarzenie odbywa się w pierwszej połowie lutego i przyciąga przed telewizory miliony widzów. Po pierwsze za sprawą spektakularnych wykonawców, jacy pojawiają się na scenie, jak również dzięki licznym skandalom, które są nieodłącznym elementem tej gali. Do najbardziej zaskakujących incydentów możemy zaliczyć m.in. bojkot wydarzenia przez Sinead O’Connor w 1991 roku, która odmówiła przyjęcia statuetki, która wg. niej nie odzwierciedla jej wartości jako artystki. Tym samym wokalistka jest jedyną osobą w historii, która odmówiła otrzymania nagrody. Wyróżnionego albumu I Do Not Want What I Haven't Got można posłuchać tutaj:
Cały świat pamięta równie spektakularną aferę związaną z niemiecką grupą Milli Vanilli, która szturmem zdobyła pierwsze miejsca list przebojów. Jak się później okazało artyści nie śpiewali samodzielnie swoich utworów, a wszystkie występy odbywały się z playbacku. Po potwierdzeniu tej wiadomości przyznana zespołowi w 1990 roku nagroda została im odebrana.
Nagrody Grammy mają również polski akcent, zdobywali je m.in. Włodek Pawlik i Krzysztof Penderecki, do którego statuetka powędrowała aż czterokrotnie. Wśród jego nagrodzonych dzieł jest m.in. album z najlepszymi wykonaniami chóralnymi Penderecki Conducts Penderecki Vol. 1.
Luty 1988 to miesiąc urodzin Rihanny. Jedna z największych gwiazd współczesnej muzyki pochodzi z Barbadosu. W 2008 roku władze wyspy w wyjątkowy sposób postanowiły uhonorować piosenkarkę ogłaszając 21 lutego świętem narodowym wolnym od pracy. W swojej karierze Rihanna sprzedała ponad 250 milionów płyt, a 14 jej piosenek dotarło na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Ostatniego albumu Rihanny można posłuchać tutaj:
Luty to też tradycyjnie czas Super Bowl. Finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim ligi NFL to nie tylko największe święto sportowe w Stanach Zjednoczonych, ale też za sprawą koncertu, który odbywa się w trakcie przerwy w meczu, jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych. W ubiegłych latach dla fanów zagrali m.in. Madonna, Beyoncé, Lady Gaga czy Katy Perry. Gwiazdą tegorocznego finału był The Weeknd, a jego występ możecie obejrzeć tutaj:
W 1985 roku ukazała się debiutancka płyta Whitney Houston. Pochodzące z niej single takie jak How Will I Know czy Thinking About You szybko stały się wielkimi przebojami, a sama Whitney momentalnie została gwiazdą. W 2003 roku wydawnictwo trafiło na listę 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Album dostępny jest w TIDAL:
14 lutego obchodziliśmy Walentynki. W TIDAL znajdziecie serię playlist stworzonych właśnie na tę okazję. Również w tym roku z okazji święta zakochanych TIDAL przygotował wiele niespodzianek. Swoimi ulubionymi piosenkami podzielili się Magda Bereda, Ofelia Kreft, Piotr Grabarczyk, Kbrazilka, Nina Kozieradzka czy Amelia Szczepaniak.
Słuchajcie wyjątkowych walentynkowych playlisty w TIDAL:
Playlista „Walentynkowy Wieczór”
Playlista „Walentynki: 30 ton - lista przebojów”
Playlista „Gwiazdy Wybierają Piosenki na Walentynki”
TIDAL to globalna platforma muzyczno-rozrywkowa, pozwalająca na zbliżenie twórców i ich fanów dzięki oryginalnym materiałom i ekskluzywnym wydarzeniom. Dostępny w 56 krajach serwis streamingowy dysponuje katalogiem ponad 70 milionów utworów i 250 tysięcy wysokiej jakości wideo, a także oryginalnymi serialami, podcastami, tysiącami playlist skomponowanych przez ekspertów oraz możliwością odkrywania artystów za pośrednictwem TIDAL Rising.